Selasa, 29 Mei 2012

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5



RANCANGAN  PENGAJARAN   HARIAN

Tarikh                         :  21.03.2012
Mata Pelajaran          :  Bahasa Melayu
Masa                          :  10.00 – 11.00 pagi (60 Minit)
Kelas/Darjah              :  5
Bilangan Murid          :  28 orang
Tema                           :  Patriotisme
Tajuk                          :  Bumi Merdeka

Pengetahuan sedia ada murid :

   Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka
                                       menyambut Hari Kemerdekaan setiap tahun Negara kita.

Objektif Pelajaran      :  Diakhir pengajaran murid-murid dapat:

1.      Murid dapat menulis satu peranggan tentang nilai murni dan pengajaran yang terdapat petikan Bumi Merdeka.

2.      Murid membaca  dan mengumpul maklumat tentang nilai dan pengajaran yang terdapat dalam petikan.

3.      Murid dapat menjawab 4 dari 5 soalan pemahaman berdasarkan petikan.

Fokus Utama Pembelajaran :
            :

7.3.      Membaca dan menghayati pelbagai bahan sastera yang berkualiti untuk meningkatkan
            dan memperkukuhkan minat membaca.

       Aras 2 ( i ) Mengumpul maklumat tentang isi kandungan bahan yang dibaca.

11.2     Mengulas karya-karya bukan sastera dari segi penggunaan perkataan, idea, ayat,
            wacana, nilai dan pengajaran

            Aras 3 ( i ) Mengemukakan pendapat tentang mesej dan nilai yang terdapat dalam bahan.



Kemahiran Bahasa                :  Bertutur, Menulis dan Mendengar
Tatabahasa                             :  Sebutan dan intonasi
Nilai Murni                             :  Kesenian,  menghormati dan menghayati

KEMAHIRAN BERNILAI  TAMBAH (KBT)
Kemahiran Berfikir               :  Membuat perbezaan,membuat inferens dan kemahiran
                                                   mengkategorikan

Kemahiran Belajar                :  Menerima maklumat, memproses dan melaporkan
Kecerdasan Pelbagai             :  Kinestetik, intrapersonal, intrepersonal, naturalis dan emosi.
Bahan Bantu Mengajar         :  Komputer, lcd, senikata lagu tanggal 31, petikan Bumi Merdeka



Langkah
(Masa )

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran


Catatan


Set Induksi
( 5 minit )



Guru mendengarkan murid lagu Tanggal 31.

Guru menanyakan soalan
kepada murid.

1.      Apakah yang terjadi
pada tanggal 31?





i) Murid diminta mendengar
   dan menghayatinya senikata
    lagu Tanggal 31.

ii)Murid diminta  memberikan
    penjelasan tentang maksud
    lagu yang didengarkan oleh
    guru.
  








KB: menghubungkait,
inferens

BCB:
Mendengar

BBM:
Radio, senikata
Lagu tanggal 31.








Langkah 1
( 15 minit )




Guru memberi petikan
bertajuk  “Bumi Merdeka”
melalui  power point (lcd).




i) Murid dikehendaki mengelik
    salah satu pautan yang
    disediakan.

ii)Murid diminta membaca
    petikan itu secara individu
    dengan kuat dan mengikut
    intonasi serta gaya yang
    betul.
  
iii)Murid-murid lain
     dikehendaki mendengar dan
     meneliti teks sambil
     memahami petikan tersebut.

 iv)Guru bersoalajawab kepada
     murid berkaitan dengan
     petikan




KB: membuat
inferens.

BCB:
membaca dengan intonasi yang betul.

BBM:
power point (lcd).
teks petikan.



Langkah 2
( 20 minit )




Guru mengadakan perbincangan kumpulan antara murid-murid dan melakukan pembentangan.

1 Membuat 1 peranggan  
   berkaitan nilai dan
   pengajaran yang
   terdapat dalam petikan


i) Murid dibahagikan kepada
    beberapa kumpulan.

ii)Murid diminta berada dalam
    kumpulan dan membuat
    perbincangan.
  
iii)Murid dikehendaki
    membentangkan nilai dan
    pengajaran berpandukan
    petikan dalam 1 peranggan
    mengikut kumpulan.

 iv)Guru meminta kumpulan
     yang menyiapkan dahulu
     dapat membentangkan hasil
     perbincangan.


v)Guru bersoaljawab dan
    bertanya soalan  hasil
    perbincangan murid
    dalam kumpulan dan
    memberikan ulasan
    pembentangan terbaik
 


KB: menghubungkait, menjana idea.

BCB:
memproses dan melaporkan maklumat

BBM:
power point (lcd).
teks petikan



Langkah 3
( 15 minit )




Guru memberikan latihan kepada murid-murid.


Aktiviti pengayaan:
Menjawab soalan pemahaman

Aktiviti pemulihan:
Menyudahkan petikan yang diberikan dengan mengisi tempat kosong.


i) Guru bertanyakan kepada
    murid sekiranya murid masih
    tidak memahami  tajuk
    pengajaran hari ini.

ii)Guru memberikan latihan
    kepada murid iaitu menjawab
    5 soalan pemahaman.
  
iii)Guru membimbing
     kumpulan  murid yang
     memerlukan pemulihan
     dengan menyediakan soalan
     yang perlu dilengkapkan
     dengan  mengisi tempat
     kosong.





KB:
menjana idea, membuat inferens
menghubungkait

BCB:
memproses, mengumpul,
mencatat dan
melaporkan maklumat

BBM:
power point (lcd).
teks petikan,
lembaran kerja


Penutup
( 5 minit )



Guru membuat rumusan mengenai pengajaran yang telah diajar dan menanyakan soalan kepada murid apa yang telah mereka pelajari.

Guru juga menanyakan nilai-nilai murni yang terdapat semasa sesi pengajaran dan pembelajaran.

Guru bersama-sama dengan murid menyanyikan lagu Tanggal 31.


   Guru menggalakan murid-
    murid  supaya dapat
    mengumpul maklumat
    daripada bahan-bahan lain
    berkaitan dengan
    kemerdekaan bagi menambah
    pengetahuan mereka

   Murid menyanyikan lagu  
   Tanggal 31 dengan penuh
   semangat patriotisme

Nilai-nilai murni
Menghargai
Menghormati
Bersyukur
Bekerjasama



Refleksi:           Murid lebih aktif apabila guru menyelitkan nyanyian dalam pengajaran. Murid dapat memberikan pendapat sendiri dan menyampaikan kepada kelas secara lisan dan juga dapat menguasai kemahiran yang diajar. Beberapa murid yang lemah, guru perlu memberikan pemulihan secara tidak formal dalam kelas.

WRITING DIALOGUES



WRITING DIALOGUES

Writing Dialogues ( 10% )
Write dialogues based on the situation given by using the information below. Each dialogue must not exceed 10 sentences each.
Below is a short conversation. Note how the speaker uses suitable expressions to persuade.


Question 1
The roles : You and friend ( 10% )
At  the restaurant. The food is terrible,  you and friend are eating mixed rice, roti canai and ice tea. The waiter comes by and  asks  how the food is. Tell her/her that the food is not appetizing and why you dislike it.

Waiter : May I take your order now?
Latip         : I would like to have mixed rice and iced tea.
Noradi : I want to have roti canai and iced tea.
Waiter : Here  is your food.
Latip         : Oh my goodness, the mixed rice  is too spicy and iced tea is too sweet.
Noradi : The same with my roti canai. The gravy  is tasteless and sour please call
                                  the  waiter.
Waiter : Yes, may I help you.
Latip         : The food here is terrible. The mixed rice is too spicy and my iced tea is
                                   too  sweet.
Noradi : The gravy is tasteless and sour.
Waiter : I am sorry, Would you like to change your food  with a new one.


Question 2
The roles : You and friend ( 10% )
At your son/daughter or  your own birthday party. Discuss with a friend why you are really
everything the celebration

Latip : Oh my son/daughter birthday is coming soon  think I want to here a party for
 for her.
Friend : When is her birthday ?
Latip : Next week on Friday. I think I want to invite her friend and my family to her
 party .
Friend : What time you want to held it?
Latip : I think at night at 8.00 pm.
Friend : What types of food  u want to have
Latip : I think western food maybe Kentucky fried chicken and pizza for them.
Friend : Oh that is great!




Question 3
The roles : You and friend ( 10% )
At dinner, discuss a movie that you have just seen with your friend.

Latip : Have you see the movie “Ombak Rindu”  recently ?
Friend : Yes, it’s a love story and I think I like the movie as well my wife.
Latip : Yes. I also like it. I see I have just seen the movie a few times.
Friend : I think Aaron Aziz is great  actor and Maya Karin is a very good  actor too.
Latip : Oh this movie is from a novel and they make it into a movie.
Friend : Oh,  I see maybe the movie is as great as the novel.



Question 4
The roles : You and friend ( 10% )
The school holiday is coming soon. Discuss with your husband
/wife/friend what your should do.
Son : Where are we going for holiday this time, Dad?
Dad : Well, I have been planning a trip to Brunei. What do you think?
Son : Why don’t we go to Bali  instead? We could have a holiday as well
                  as    visit Aunt Jeha. Mum, you could do your shopping in Bali as    well. Summer sales.
                  Will be on and  I know you will be thrilled to get good bargains. I’m sure Aunt Jeha will be  
                   excited to see us after such a long time.
Mum : That’s true, but I’m not so keen on flying such long hours. Brunei is
` `   so   much  nearer and cheaper.
Son : But mum, don’t you think there’s a lot more to do and see Bali? Do  
                  you realize that you’re favorite  ‘Pantai Bali’ will be staged at Bali   Island during that time?
Dad : Well, what do you think?
Mum : Looks like I’m persuaded
Son           : Yes!


10 WAYS HOW TO IMPROVE ENGLISH (FIK3042)


Question  1
Read 2 articles from the internet on how to improve  one’s English.
Write in point from 10 ways on how you would improve your English

INTRODUCATION
      Mastering   English is the key to gain more knowledge, easy to get a job, can teach our  children  or  other  family member. The important thing is, It’s all lead to the goodness. However, it is important to improve your English language proficiency  through  listening  for example listen to how the native speakers pronounce the words. With the aid of advanced technology, we are fortunate because there are many pod cast sites in English. From there, we can download the audio file and listen   to the correct way to pronounce the words in English. However, we need to have determination and confidence to learn because a little training is not enough to master the language very well. Here, repetition plays an important role. Below are a few ways to learn and improve our English proficiency effectively  referred to the web sites.

10 WAYS HOW TO IMPROVE ENGLISH

1.  Observe the mouth movements of those who speak English well and try to imitate          them.
When you are watching television, observe the mouth movements of the speakers. Repeat what are was said by imitating the intonation and pronunciation of their speech.




2.    Until you learn the correct intonation and rhythm of English, slow your speech down.
If you speak too fast, and with the wrong intonation and rhythm, native  speakers will have a hard time to understand  you. Don’t worry about your listener getting impatient with your slow speech. The more important is that everything you say can be understand.

     3.    Listen to the ‘music’ of English
Do not use the ‘music’ of your native language when speak English. Each language has its     own way of ‘singing’.

     4.    Use the dictionary.
Try and familiarize yourself  with the phonetic symbols of your dictionary. Look up the correct pronunciation of words that are hard for you to say.

5.    Make a list of frequently used words that you find difficult to pronounce and ask someone who speaks the language well to pronounce them for you.
Record these words listen to them and practice saying them. Listen and read at the same time.

     6.    Buy learning materials such as a set of book and recording tape.
Record yourself reading some sections of the book. Compare the pronunciation  of your English with  the person  who the book in  the tape.




      7.   Pronounce the ending of each word.
Pay  special  attention to ‘S’ and ‘ED’ endings. This will help you to strengthen the mouth muscles that you use when you speak in English.
     
      8.   Read aloud in English  for 15 – 20 minutes every day.
According to a  research  it takes about three month go of daily practice to develop strong mouth muscles to speak  a new language.

      9.   Record your own voice to check your pronunciation errors.
Many people dislike to hear the sound of their voice and avoid listening to it. However, this is a very important exercise because doing it will help you to realize the mistakes you have made.

     10.  Be patient.
You can change the way you speak but it won’t happen overnight. People often expect instant  results and give up too soon. However, you can change it if you  are willing to put some effort into it.

PERSONALITI WAJAHDIRI WATAK JEHA DAN SANAH DALAM RANJAU SEPANJANG JALAN

  
           
KKD 2063
           PEMBANGUNAN SAHSIAH

TUGASAN
PERSONALITI WAJAHDIRI DALAM WATAK WANITA
( NOVEL RANJAU SEPANJANG JALAN )
http://www.ulatulatbuku.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/Ranjau_Sepanjang_4b801026046f1.gif


TAJUK
“HERO WANITA MALAYA”
                 DALAM RANJAU SEPANJANG JALAN

NAMA PELAJAR
ABDUL  LATIP  BIN  SUMAN
NO MATRIK : PPG43258/12


PENSYARAH
DR SYED MOHAMAD BIN SYED ABDULLAH
PUSAT PENGAJIAN ILMU PENDIDIKAN
UNIVERSITI SAINS MALAYSI

PENGENALAN
            Untuk mendapatkan novel Ranjau Sepanjang Jalan hasil karya SN Shahnon Ahmad bukannya mudah, lebih-lebih lagi novel yang sudah berusia 46 tahun ini banyak menyimpan sejarahnya yang tersendiri. Saya secara jujurnya, inilah kali pertama saya membaca novel tersebut yang mempunyai  halaman 176  mukasurat terbitan Alaf 21. Itupun bukannya berbentuk buku hanya downloud dari laman web yang terdapat diinternet.  Kalau bukan kerana tugasan yang diberikan sampai sekarang saya tidak pernah menyentuh apatah lagi membaca novel tersebut secara terperinci dan mendalam. Sebelum ini saya hanya pernah mendengar tajuk novel ini sahaja dan   pernah juga menonton cerita di layar televisyen arahan Datuk Jamil Sulong, lakonan mantap Datuk Sarimah tetapi tidak menghayati secara mendalam hanya sekilas pandang sahaja. Sebelum menghuraikan lebih lanjut lagi kehendak tajuk tugasan yang diberikan oleh pensyarah berkaitan dengan personaliti wajahdiri yang terdapat pada watak-watak dalam novel ini sebaiknya saya menerangkan secara ringkas sinopsis novel Ranjau Sepanjang Jalan hasil karya Sasterawan Negara Datuk Shanon Ahmad yang cukup sinonim dengan hasil-hasil penulisan beliau yang cukup bermutu dan banyak menyentuh hal-hal kehidupan  realiti masyarakat  pada masa itu.

SINOPSIS
Ranjau Sepanjang Jalan (1966) adalah satu karya dari Shahnon Ahmad yang banyak menyentuh tentang kemiskinan dan perjuangan  keluarga petani sawah di Kampung Banggul Derdep, Sik Kedah.  Berlatar belakang kampung halaman penulis sendiri (Shahnon Ahmad) beliau membawa kita menghayati dan menginsafi keperitan hidup dalam kemiskinan golongan petani pada masa dahulu agar genarasi sekarang akan sedar dan insaf bagaimana susah payahnya untuk mendapatkan sesuap nasi. Melalui novel ini penulis berjaya mencipta satu plot  yang penuh kreatif dan permainan emosi yang berjaya menyentak akal fikiran kelompok masyarakat sekarang yang mana petani dahulu sanggup berjuang untuk mencari sesuap nasi untuk diri sendiri malahan seluruh lapisan masyarakat setempat pada masa itu.
Kisah bermula daripada kehidupan keluarga Lahuma dan isterinya Jeha bersama tujuh orang anak gadis mereka iaitu, Sanah,  Milah, Jenab, Semek, Liah, Lebar dan Kiah, yang berjuang menguruskan sawah mereka sebanyak 14 relung sebagai satu  kepentingan utama dalam kehidupan mereka. Walaupun untuk  satu musim hasil padi tidak boleh terkurang, padi menjadi segala-galanya, hidup mati mereka semuanya bergantung kepada hasil padi. Perjuangan Lahuma sebagai ketua keluarga cukup memberikan impak yang besar terhadap keluarganya. Sehingga akhirnya Lahuma kecundang akibat kakinya terpijak onak nibung yang meragut nyawanya sendiri. Kedaifan dan kesengsaraan keluarga petani ini bertambah buruk lagi setelah pemergian Lahuma. Maka Jeha,  isteri Lahuma  memikul tanggungjawab yang besar dan banyak menghadapi cabaran dan rintangan dalam mengusahakan sawah peninggalan suaminya. Sebelum itu, selalunya Lahuma mengerjakan sawah mereka dan dibantu oleh Jeha. Tetapi dengan ketiadaan Lahuma, Jeha bersama anak-anak perempuannya pula memikul beban mengerjakan sawah. Namun tenaga Lahuma tidak terganti walaupun dengan gabungan tenaga Jeha dan anak-anak perempuannya.
Malangnnya Jeha tidak dapat bertahan dengan segala kesusahan yang diharunginya sendirian tanpa Lahuma. Banjir, serangan ketam-ketam dan burung-burung tiak menjadikan Jeha tidak keruan dan akhirnya Jeha menjadi gila akibat dugaan mendatang tanpa henti semasa mengusahakan sawahnya. Setelah Jeha menjadi gila dan di hantar ke hospital Tanjung Rambutan, Perak, segala bebanan dan tanggungjawab keluarga diambil alih oleh anak sulungnya iaitu Sanah. Sanah  bersama adik-adiknya adalah penerus perjuangan Lahuma dan Jeha sebagai keluarga tani untuk menguruskan sawah mereka.

ANALISIS PERSONALITI  WAJAHDIRI DALAM  WATAK  JEHA  DAN  SANAH

           
Dalam novel Ranjau Sepanjang Jalan, SN Shahnon Ahmad menonjolkan watak wanita sebagai watak penting dalam penulisan ini. Ertinya beliau sungguh menyanjung tinggi peranan wanita Melayu pada masa itu.  Di sini saya akan mengupas dua watak yang mempunyai personaliti wajahdiri dalaman yang terdapat pada watak Jeha dan Sanah.
            Bagi saya, watak Jeha dan anak-anaknya dalam naskah Ranjau Sepanjang Jalan adalah sebagai wirawati  petani yang cukup dibanggkan dan dicontohi oleh masyarakat sekarang.. Dua watak ini mempunyai kekuatan dan kualiti wanita yang berani dan  terus  berjuang walaupun berhadapan dengan dugaan dan cabaran. Pada saya watak Jeha dan Sanah boleh digambarkan sebagai “Hero Wanita Malaya”   pada masa itu. Selepas kejadian dan urutan-urutan peristiwa yang menimpa keluarga Lahuma, peranan dan tanggungjawab sebagai ketua keluarga saling berganti. Lebih-lebih lagi tanggungjawab sebagai ketua keluarga diterajui oleh wanita.
Kedua-dua watak ini, Jeha dan Sanah, masing-masing mempunyai personaliti wajahdiri  yang boleh dianggap “Hero Wanita Malaya” dalam novel  Ranjau Sepanjang Jalan.  Melalui plot-plot yang diketengahkan oleh Shahnon Ahmad dalam Ranjau Sepanjang Jalan ini memang jelas menampakkan kepada kita Jeha dan Sanah adalah watak besar dalam novel beliau.  Gambaran kisah dua beranak ini cukup kental dalam menghadapi  hari-hari kesukaran dan tidak mudah menyerah kalah demi mempertahankan sumber rezeki mereka.

PERSONALITI  WAJAHDIRI  WATAK  JEHA
Terdapat personaliti wajadiri pada watak Jeha yang  dipaparkan dalam naskah Ranjau Sepanjang Jalan oleh Shahnon Ahmad. Sekaligus menguatkan plot dan jalan cerita Ranjau Sepanjang Jalan  ini.  Dalam novel ini watak Jeha yang ditonjolkankan olah Shahnon Ahmad  jelas untuk saya gambarkan dan sanjungi sebagai hero wanita Malaya pada masa ituGambaran “Hero Wanita Malaya”  yang diberikan kepada Jeha atas dasar sifat-sifat diri dan perjuangan Jeha  dalan mengharungi liku-liku hidup sebagai petani. Selain itu ketaatan pada agama, ketaatan kepada suami, kuat bekerja, cekal, tabah, tekun, penyabar dan penyayang.  Pada saya watak Jeha satu kesungguhan untuk menampilkan watak wanita yang unggul dan berani berjuang untuk mencari rezeki sekalipun kita tahu kudrat wanita kadangkala ada lemahnya,  namun semua itu bukan alasan bagi Jeha apatah lagi selepas kematian suaminya Lahuma.
Sifat-sifat yang ada pada Jeha cukup dijadikan teladan oleh kaum wanita zaman sekarang.  Jeha seorang isteri dan ibu tunggal yang taat pada agama dan kesetiaannya yang  sanggup mendiami sebuah teratak yang sekian lama untuk menampung mereka sekeluarga. Sawah 14 relung peninggalan arwah suaminya harus diusahakan demi menampung keperluan hidup keluarganya . Jelas terpampang di sini bagaimana Jeha sanggup setia menguruskan tanah sawah walaupun tenaga yang ada tidak menampung sepenuhnya menguruskan sawah tersebut. Kesetiaan dan janji yang dipegang oleh Jeha kepada suaminya mencerminkan sikap taat setia Jeha kepada arwah suaminya.
Kekuatan Jeha yang dipaparkan oleh Shahnon Ahmad  dalam Ranjau Sepanjang Jalan dapat memberi inspirasi dan keinsafan kepada kaum wanita  pada masa sekarang. Kegigihan dan ketekunan Jeha yang memikul tanggungjawab suami bukannya mudah memandangkan kesulitan dan cabaran yang dihadapinya pada masa dahulu. Seorang ibu tunggal kepada 7 orang anak gadisnya setelah kematian suaminya Lahuma yang mati terpijak duri nibong., sememangnya bukan mudah untuk membesarkan anak-anak dengan hasil usaha sebagai petani. Hasil padi yang diperolehi hanya sekadar untuk pengias diri yang senampak kabur. Jeha memainkan peranan besar dalam ketua keluarga untuk  menghadapi hari-hari kehidupan mereka dengan hanya mengusahakan sawah. Jelas ini menampakkan Jeha ibu tunggal dan ketua keluarga yang tekun dan gigih pada masa itu. Ketekunan dan kecekalan yang ditonjolkan Shahnon Ahmad melalui watak Jeha akan memberi contoh dan teladan yang baik bagi kaum hawa pada masa sekarang sebagaimana Jeha mengharungi kehidupan susahnya sebagai petani sebelum atau selepas kematian suaminya.
Jeha si ibu dan tujuh anak daranya; Sanah, Milah, Jenab, Semek, Liah, Lebar dan Kiah yang hidup pada pertengahan abad 20 menjadi keluarga anak tani bukannya mudah. Mereka mengusahakan sawah dengan penat jernih. Hidup dan mati mereka semuanya bergantung pada hasil padi. Padi menjadi segala-galanya. Makanan, wang semuanya datang daripada hasil padi. Jeha harus menerjui kehidupan keluarga. Mereka tidak harus mati kelaparan, sawah padi menguning, hujan lebat, banjir besar dan kedatangan ketam serta burung   tiak  yang menjahanamkan padi harus dan perlu ditentang. Sebegitu kuat azam Jeha untuk   meneruskan perjuangan suaminya. Sikap Jeha yang tidak mudah mengalah kepada kejadian alam adalah sifat yang  harus dipuji. Jeha beranggapan mati hidup dan senang dipegang oleh Allah S.W.T dan Jeha tetap menerima dengan penuh kesyukuran dan berserah pada Qada dan Qadar..
            Watak Jeha sebagai “Hero Wanita Malaya” cukup jelas dan berpadanan dengan sifat beliau sebagaimana kita lihat apabila Jeha bersama suaminya   menebas semak , membersihkan rumput bulu landak dan segala semak samun lain yang merajai kawasan bendang mereka.  Ada suatu ketikanya Jeha hampir  di patuk ular tedung semasa memetik pucuk-pucuk kayu di sawahnya.  Segala rintangan dan dugaan yang dihadapi   tidak sama sekali mematahkan semangat beliau untuk meneruskan kerja-kerja  rutin sebagai petani. 
Kekuatan semangat yang ada pada Jeha dalam mengerjakan sawahnya lagi terbukti apabila Jeha mengharungi rintangan ketika padi mula disemai, sarangan burung tiak yang memagut buah-buah padi, ketam-ketam putih yang memotong batang-batang anak padi hinggakan semua ujian ini terpaksa mereka tempuhi sehingga memaksa Jeha dan keluarganya berada di bendang hingga hari malam. Kesungguhan Jeha untuk menjaga sawahnya begitu kuat sekali, hanya wanita cekal dan tabah saja yang sanggup menghadapi semua cabaran-cabaran ini.
Shahnon Ahmad juga dalam novel ini menonjolkan sikap Jeha yang taat kepada suami, dikala suaminya Lahuma masih hidup hinggalah diakhir hayatnya. Kesetiaan dan ketaatan yang diberikan oleh Jeha kepada suaminya ketika Lahuma sakit akibat tercucuk duri nibong. Jehalah yang merawat dan menjaga Lahuma walaupun pada masa itu kerja-kerja sawah harus diteruskan. Kasih sayang Jeha kepada suaminya tidak bebelah bagi sehinggalah Lahuma menghembuskan nafas terakhir akibat tanggungan penyakitnya  yang tidak terubat. Pernah suatu ketika, Jeha terbayang-bayang wajah suaminya di sawah dan merasakan suaminya sentiasa berada disisinya. Apabila Jeha mengalami tekanan mental (gila) nama suaminya sering diajukan kepada anak-anaknya. Beliau selalu bertanya kepada anak-anaknya terutama Sanah tentang ayah mereka. Kekuatan cinta Jeha kepada Lahuma begitu mendalam hinggakan melahirkan permainan emosi yang menyentak hati dan perasaan pembaca.
Namun diakhir perjuangan hero wanita Malaya ini, akhirnya kecundang juga akibat terlalu banyak rintangan dan dugaan yang tidak dapat diharungi oleh Jeha. Ujian-ujian yang begitu perit yang tidak tertanggung oleh Jeha menyebabkan beliau mengalami tekanan jiwa. Kesungguhan wanita juga adakalanya tertewas oleh keadaan alam, ini terjadi kepada Jeha. Jeha tidak dapat menerima hakikat kejadian alam yang merosakkan tanamannya. Gangguan ketam-ketam putih, serangan burung-burung tiak dan banjir telah  menamatkan dan mengakhiri perjuangan Jeha sebagai wirawati petani. Kegilaan Jeha yang semakin menjadi-jadi menyebabkan anak-anaknya mengambil keputusan untuk menghantar Jeha ke Hospital Tanjung Rambutan, Perak.

PERSONALITI  WAJAHDIRI  WATAK  SANAH
            Sanah adalah anak sulung pasangan suami isteri Lahuma dan Jeha. Watak Sanah yang diketengahkan  oleh SH Shahnon Ahmad dalam Ranjau Sepanjang Jalan  adalah watak wira yang tidak didendang. Terdapat personaliti wajahdiri yang ketara ditonjolkan oleh Sanah dalam penceritaan SH Shahnon Ahmad. Kekuatan dan kualiti wanita yang dimiliki oleh Sanah adalah warisan dari ibunya Jeha. . Semasa ayahnya masih hidup dan sebelum ibunya menjadi gila Sanahlah yang banyak membantu keluarga mereka dalam kerja-kerja sawah. Sanah adalah pendorong semangat adik-adik perempuannya.  Kesinambungan watak wanita selepas Jeha adalah Sanah…Sanah penyambung warisan keluarganya…..keluarga tani. Sanah seorang gadis yang belum bersuami tetapi sudah cukup matang dalam menguruskan keluarga. Sanahlah pengganti Lahuma dan Jeha, selepas ayahnya meninggal dan ibunya gila Sanahlah yang akan meneruskan perjuangan keluarga bersama adik-adiknya dalam mengusahakan sawah mereka.
            Selepas Jeha menjadi gila, Sanah mengambil alih tugas sebagai ketua keluarga yang berperanan sebagai seorang ayah, ibu, kakak sulung dan penyara kehidupan dia dan adik-adiknya. Bukannya mudah bagi seorang wanita seperti Sanah yang belum berkeluarga berani dan sanggup mempertaruhkan kehidupannya demi meneruskan kehidupan sebagai petani apatah lagi memimpin adik-adiknya sama-sama memperjuangkan tanah sawah mereka. Seperti ibunya Jeha, Sanah juga berhadapan dengan segala masalah dan cabaran dalam mengusahakan sawah mereka.  Kekuatan watak Sanah lebih menonjol setelah ibunya menjadi gila dan bagi Sanah perjuangan harus diteruskan. Mereka tidak harus mati kelaparan, sawah padi menguning, hujan lebat, banjir besar dan kedatangan ketam serta gangguan burung tiak harus dihadapi dengan penuh kesabaran dan kecekalan.  Personaliti wajahdiri yang dibangkitkan oleh Sanah adalah bagaimana beliau menghadapi situasi hari-hari mendatang dengan hanya berbekal semangat dalam memperjuangkan sawah mereka. Di sini, Sanah  berperanan sebagai pembangkit semangat keluarganya dan juga masyarakat setempat. Penduduk kampung mencontohi apa yang diperjuangkan oleh Sanah dan adik-adiknya.  Personaliti wajahdiri yang ada pada Sanah lagi terbukti apabila dia berhadapan dengan masalah mental ibunya. Kekuatan diri yang ada pada Sanah cukup memberi pengajaran kepada kita, walaupun ibunya (Jeha) gila, Sanah tetap sabar dan sentiasa menyayangi ibunya walaupun terpaksa  melayan segala kerenah dan tindakan-tindakan ibunya adakalanya diluar batasan. Kesabaran dan ketabahan Sanah tercabar juga apabila Sanah terpaksa menghantar ibunya ke Hospital Sakit Jiwa Tanjung Rambutan di Perak. Walaupun berat rasanya hati Sanah dan adik-adiknya berbuat demikian, namun demi menyayangi ibunya, Sanah pasrah dan menerima segala ketentuan Ilahi apa yang terjadi kepada ibu.
           

           
KESIMPULAN        
Pada saya, novel Ranjau Sepanjang Jalan mempunyai plot yang  penuh dengan kesungguhan untuk menampilkan personaliti wajahdiri watak-watak wanita seperti Jeha dan Sanah yang terus berani berjuang mencari rezeki sekalipun tahu bahawa kudrat wanita kadangkala ada lemahnya namun semua itu bukan alasan apatah lagi tempat mereka bergantung yakni Lahuma sudah tiada. Terdapat kuasa wajahdiri  pada watak Jeha dan Sanah. Persamaan sifat antara Jeha dan anaknya Sanah adalah gambaran “Hero Wanita Malaya” yang cukup berani berjuang menghadapi hari-hari mereka yang penuh dugaan dan cabaran sebagai pewaris keluarga tani. Jeha menjadi gila atas perjuangannya mempertahankan sawah mereka. Ketabahan Jeha tercabar disebabkan kejadian alam yang merosakkan tanaman mereka yang tidak dapat diterima oleh Jeha. Sanah sebagai watak yang harus diketengahkan sebagai wira, kerana Sanah adalah penyambung warisan tani keluarga Lahuma.  Kehidupan harus diteruskan, perjalanan hidup Sanah dan adik-adiknya terlalu jauh.











D